daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Ministranci
 :: Galeria
 :: Adopcja serca
 :: Kontakt
 :: Ciekawe linki
 :: Wirtualny spacer
imieniny:

Sobota 18.08.2018
Mt 19,3-12
"Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu? On odpowiedział: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela. Odparli Mu: Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją? Odpowiedział im: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo. Rzekli Mu uczniowie: Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić. Lecz On im odpowiedział: Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!"


Wierność i zdrada - dzisiejsze czytania mszalne krążą wokół tych dwóch pojęć. To dwie przeciwstawne rzeczywistości, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu. To także postawy, jakie są widoczne w naszych relacjach do Pana Boga.

Wierność jest bardzo ceniona przez Pismo Święte. A rangę wierności i trwałości, już nie tylko w odniesieniu do Boga, ale także w relacji małżeńskiej podkreśla jasno Pan Jezus: Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.

Miłość nie jest skarbem - mówił Antoine de Saint-Exupery - lecz obustronnym zobowiązaniem.

A Michel Quoist w "Rozmowach o miłości" pisał tak:
Być wiernym to nie znaczy: nie błądzić, nie uderzyć się, nie upaść.
To zawsze powstawać i zawsze iść, (...)
To zaufanie drugiemu pośród cieniów nocy,
To wzajemne podtrzymywanie się pośród upadków i zranień,
To wiara we wszechpotężną MIŁOŚĆ pośród miłości.
Ks. Piotr Brząkalik.
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2018
created by anders