daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Galeria
 :: Kontakt
 :: Wirtualny spacer
imieniny:

Sobota 25.05.2019
J 16,16-20
"Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie. Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: Co to znaczy, co nam mówi: Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie; oraz: Idę do Ojca? Powiedzieli więc: Co znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co mówi. Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość."


Gdy ktoś ma kłopoty i zmartwienia, mówimy często: "Nie martw się, wszystko będzie dobrze". A przecież wiadomo, że nie zawsze może być dobrze. Czasem jesteśmy bezradni wobec choroby, krzywdy, cierpienia, przedwczesnej śmierci. I wtedy zdawkowe słowa są kłamstwem i nie przynoszą pociechy, raczej denerwują.
Powiedzieć płaczącemu - "nie martw się" - to za mało. Nie dotyka serca. Ale już proste - "dlaczego płaczesz?" - dotyka głębi zachęca do otwarcia serca. A wtedy przedziwne rzeczy dzieją się z człowiekiem. Zaczyna mówić i wylewa z siebie gniew, żal, skrzywdzenie, smutek - wszystko, co tej pory bolało a nie było nazwane po imieniu i dlatego napełniało lękiem. To, co nazwane, staje się możliwe do opanowania i przestaje być groźne. Tak Pan Jezus pocieszył uczniów w drodze w Emaus: pozwolił im mówić o ich smutku.
Sztuka pocieszania to między innymi umiejętność słuchania i zdolność pokazywania innych perspektyw. Trzeba przyznać, że jedno i drugie przychodzi nam z wielkim trudem.
Ks. Piotr Brząkalik.
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2019
created by anders