Niedziela 22.05.2022
J 15,26-16,4a
"Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Owszem, nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście, gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali o nich, że Ja wam to powiedziałem."

Zafascynowani sprawami tego świata, bardzo często nie dostrzegamy Opatrzności Bożej. Tymczasem Pan Jezus przestrzega nas w dzisiejszej Ewangelii, byśmy nie załamywali się w wierze. Potrzebna nam jest chrześcijańska radość i zaufanie Bogu.
Ludzie wierzący żyją dłużej niż ich sąsiedzi omijający kościół. Może dlatego, że bardziej dbają o swoje życie i są bardziej skłonni od odrzucania złych nawyków?
A może to dlatego, że korzystają z cnót płynących od Ducha Pocieszyciela? A to przecież nadzieja, która pokonuje pesymizm; słodycz i szacunek, które przezwyciężają nienawiść i fanatyzm; konsekwencja w wierze, która "odpowiada temu, kto pyta o powód żyjącej w nas nadziei", no i wytrwałość w ciemności próby.
Ks. Piotr Brząkalik.