daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Galeria
 :: Kontakt
 :: Wirtualny spacer
imieniny:

Piątek 18.06.2021
Mk 4,26-34
"Mówił dalej: Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo. Mówił jeszcze: Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak, że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu. W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom."


Ta dzisiejsza Ewangelia jest Ewangelią o dwóch cierpliwościach. Pierwszej: cierpliwości znoszenia niepogody, złych nastrojów, zmęczenia ciała, ciągłego przypominania: "Bądź ostrożny! Zapnij płaszcz, nie zazięb się!" I drugiej: spokojnego, radosnego oczekiwania na pojawienie się dobra w świecie; cierpliwości na skutki przyjmowanej komunii świętej. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ona rośnie w naszych sercach, ponieważ zaczynamy nieraz od żniwa, a nie od źdźbła, i dlatego się gubimy.

Zbyt często lekceważymy drobne dobre rzeczy w życiu, a one są tak bardzo wielkie i zbliżają do Boga: kubek wody podany biednemu, otworzył drogę do nieba; moneta dana w dobrym celu, było droższa Jezusowi niż sztuka złota: chusta Weroniki kryjąca cud po dotknięciu twarzy Jezusa - cud w chuście. Mała rzecz, od której nieraz nawet nie chcemy zaczynać, jest wielka bo jest dobrem. Napisanie serdecznego listu, serdeczny telefon - jak źdźbło. Źdźbło wydaje się okruchem, a jest zapowiedzią chleba. Tajemnica Boga: Bóg ukrył się w cząstce chleba.

Częsta komunia święta jest ziarnem, które wpada w nasze życie, a potem z cała pewnością stanie się wielkością naszego wzrostu ku Panu Bogu.
Ks. Piotr Brząkalik.
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2021
created by anders