daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Galeria
 :: Kontakt
 :: Wirtualny spacer
imieniny:

Poniedziałek 01.03.2021
Mt 6,1-6.16-18
"Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."


Wielki Post, który ledwo co rozpoczęliśmy, kojarzy się z rachunkiem sumienia. I robiąc go można postawić sobie wiele pytań starych i nowych. Można zapytać po staremu: czy jesz mięso w piątek? A można też zapytać: czy płacisz za bilet w autobusie czy jeździsz na gapę?
Ale jest jedno ważne pytanie na wszystkie czasy stare i nowe: Czy zrobiłeś dzisiaj cokolwiek ze względu na Pana Boga?
Najczęściej cokolwiek robimy, robimy ze względu na siebie.
Pół biedy jeśli trąbimy przed sobą tylko dlatego, że coś dajemy, ale my trąbimy i o tym, jak jesteśmy nieszczęśliwi, niedocenieni, chorzy, niekochani, niepotrzebni.
Czy potrafimy dać cokolwiek tylko ze względu na Pana Boga, z wrodzonej dobroci, szlachetności?
Czasem ktoś wpada do kościoła, zostawia kwiat i ucieka. Ten kwiat to czasem podziękowanie, nieraz prośba. Ale czy może być za nic. Nie proszę, nie dziękuję, po prostu daję.
Czy potrafisz dać mamie, albo żonie, kwiat nie dlatego, że jest Dzień Matki czy Dzień Kobiet? Ale tak po prostu, bez okazji, z potrzeby?
Czy przy grobach Twoich bliskich zmarłych bywasz tylko na Wszystkich Świętych, czy potrafisz zapalić znicz, zmówić modlitwę wspomniawszy jakieś wspólne przeżycie?
Czas przestać robić wszystko i cokolwiek tylko ze względu na siebie. Czas zacząć robić to ze względu na Pana Boga.
Ks. Piotr Brząkalik.
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2021
created by anders