daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Kontakt
imieniny:

Czwartek 18.07.2024
Mt 11,20-24
--------------------
"Wtedy począł czynić wyrzuty miastom, w których najwięcej Jego cudów się dokonało, że się nie nawróciły. Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły. Toteż powiadam wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dzień sądu niż wam. A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego. Toteż powiadam wam: Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie."

Czy nawrócilibyśmy się żyjąc w czasach Pana Jezusa, gdzieś nad Jeziorem Genezaret? Czy uwierzylibyśmy pełnym uroku słowom nieznanego nam młodego mężczyzny z Nazaretu? Czy bylibyśmy gotowi dać pierwszeństwo Bogu? Czy mielibyśmy odwagę żyć, jak Jezus w totalnym zawierzeniu Bogu Ojcu?

Mieszkający wtedy w Kafarnaum, Korozain, Betsaidzie i okolicy nie widzieli ani potrzeby, ani konieczności nawrócenia. Uważali się za wystarczająco dobrych i pobożnych. Po co mieliby cokolwiek zmieniać w swoim życiu? Byli wygodni, zadowoleni z siebie, z własnego życia, zbyt leniwi, żeby otwierać serca na Jezusową Ewangelię.

Pan Jezus jest wobec nich bardzo surowy. Porównuje ich do Sodmy i Gomory, tych pogańskich miast znanych jako ekstremalne przypadki pychy, zdeprawowania i demoralizacji. Czym sobie zasłużyli ci prości rybacy i rolnicy z galilejskich miasteczek na tak surową ocenę? Na czym polegała ich wina? Nie skorzystali z szansy i przywileju bliskości Jezusa.

A ileż to razy i my nie korzystamy z tej szansy i przywileju bliskości Jezusa, ot choćby przez niedzielną Eucharystię? I jak tamci wygodni i zadowoleni z siebie i własnego życia jesteśmy zbyt leniwi, żeby otworzyć swoje serce na Ewangelię, na nawrócenie.
ks. Piotr Brząkalik
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2024
created by anders