daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Galeria
 :: Kontakt
 :: Wirtualny spacer
imieniny:

Sobota 11.07.2020
Mt 19,27-29
"Wtedy Piotr rzekł do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? Jezus zaś rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy. Wielu zaś pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi."

Słuchając tego fragmentu Ewangelii chciałoby się podpowiedzieć Piotrowi - zaufaj Jezusowi, a się nie zawiedziesz i bądź wdzięczny. My już wiemy, i to z własnych doświadczeń, że fundamentem zaufania Bogu, ale też i każdego zaufania, jest to wszystko, co wydarzyło się wcześniej. Gdy Mojżesz nakazał, aby każdy Izraelita składał ofiary dziękczynne i powtarzał: "Wyprowadził nas Pan z Egiptu mocną ręką i wyciągniętym ramieniem...". Takie wdzięczne wspominanie wielkich dzieł Boga umacniało ufność i wierność. Dotyczy to nie tylko narodu, ale i człowieka: żywa wiara, ufność rośnie wtedy, gdy człowiek ma za co dziękować Bogu. Wiara bez dziękczynienia to smutna wiara, bliższa lękowi niż ufności.

Fundament ufności i wiary nie może jednak polegać tylko na wydarzeniach. Gdyby zaufania było tylko tyle, ile da się sprawdzić poprzez minione doświadczenia - to nie byłoby zaufanie, lecz jedynie kalkulacja. Mamy w pamięci wydarzenia, za które dziękujemy, ale też każdy z nas nosi w sobie wspomnienia niewysłuchanych modlitw, niespełnione nadzieje, zawiedzione oczekiwania. To wszystko nie musi podważać zaufania, jakie pokładamy w Bogu. Nie odbywa się także jakiś targ: ile motywów wdzięczności, a ile powodów do rozczarowania. Zaufanie do Boga opiera się na fundamencie, którego nie potrafimy do końca zrozumieć. Jednak, choć umiejętność i motywy wdzięczności nie są wszystkim, są konieczne dla życia wiary.

Dobrze jest zapytać, czy mam powody, aby być Bogu wdzięcznym? Jeżeli nie znajdę motywów wdzięczności, nie znajdę także motywów pokuty.
ks. Piotr Brząkalik
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2020
created by anders