daltonistka
 :: Strona główna
 :: Aktualności
 :: Daltonistka
 :: O parafii
 :: Galeria
 :: Kontakt
 :: Wirtualny spacer
imieniny:

Sobota 06.06.2020
Mk 12,13-17
"Posłali natomiast do Niego kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić? Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara, chcę zobaczyć. Przynieśli, a On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli Mu: Cezara. Wówczas Jezus rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. I byli pełni podziwu dla Niego."


Na ogół jesteśmy bardzo przywiązani do swojej własności Nie chcemy się jej wyzbywać. I często znakujemy to, co do nas należy, chcąc w ten sposób chronić swoją własność.
Podchwytliwe pytanie faryzeuszów z dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wykorzystuje, aby pokazać prawdę o wiele ważniejszą.
Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. I zgodnie z tą logiką do Boga należy wszystko, co nosi Jego podobieństwo - tak jak do Cezara należą rzymskie monety.
Do Boga więc należy przede wszystkim człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Do Boga należy także cały stworzony świat, bo każdy fragment stworzonej rzeczywistości nosi w sobie jego niezatarte piętno.
Jezusowa zasada oddajcie Bogu to, co należy do Boga zobowiązuje nas, abyśmy uznali przynależność całego świata do Boga. I wzywa nas byśmy sami oddali Mu się całkowicie. Nosimy przecież w sobie Jego podobieństwo.
Ks. Piotr Brząkalik.
drukuj
copyright © Parafia Świętego Mikołaja w Łące 2005-2020
created by anders